loading
زانو PVC

زانو لوله برق چیست و چه کاربردی دارد؟
برق کشی ساختمان ها و مراکز صنعتی همچون دیگر مکان ها، نیاز به تجهیزات مختلفی دارد. زانو لوله برق یکی از اتصالات پرکاربردی است که در سیستم برق کشی ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا می دانید چه کاربردی دارد؟ اجازه دهید کمی با انواع مختلف اتصالات لوله های برق آشنا شویم، تا کاربرد آنها را نیز بشناسیم.

لوله های برق در اصل مهمترین تجهیزاتی هستند که برای پوشش دهی به هادی های برق مورد استفاده قرار می گیرند. این هادی ها با عبور از داخل لوله های برق، مورد محافظت قرار گرفته و هیچ عامل خارجی قادر نخواهد بود به آنها صدمه ای وارد کند. علاوه بر آن در حفظ جان انسان ها نیز کمک شایانی می نماید.

زیرا ممکن است در اثر تماس ناخواسته با هادی ها و سیم های انتقال دهنده برق، آسیب جانی رخ دهد. این لوله هایی که برای انتقال سیم ها و هادی ها استفاده می شوند، نیاز به زانو لوله برق دارند، تا در مسیر های مختلف بتوان آنها را استفاده کرد.

معمولا از لوله های برق در سازه های اداری، ورزشی، مسکونی، تجاری و … استفاده می کنند. تا به راحتی بتوان هادی های الکتریکی را بدون هیچ آسیبی به دیگر نقاط ساختمان هدایت کرد.

 

اتصالات لوله برق کدامند و اهمیت داشتن نقشه سیم کشی در چیست؟
اتصالاتی که برای استفاده از لوله های برق مورد استفاده قرار می گیرند، از نظر نوع، ابعاد، شکل و کاربرد، دارای تنوع بسیار زیادی هستند. برای این که بدانید در چه محیطی از کدام یک از اتصالات لوله برق باید استفاده کنید، لازم است ابتدا انواع اتصالات لوله های برق را بشناسید.

انواع اتصالات لوله های برق که زانو لوله برق یکی از آنها به شمار می رود، در هر بخشی که سیم کشی برقی لازم است استفاده می شوند. این اتصالات برای سیم کشی برق بسیار مهم هستند. زیرا ممکن است برای انتقال سیم برق از بخشی به بخش دیگر، نیاز به زانو لوله برق داشته باشیم.

بسیاری از ما ممکن است با هر بار شنیدن نام لوله، فقط به یاد لوله های آب بیفتیم. اما باید بگویم لوله های برق از جمله مهمترین تجهیزات و پرکاربردترین اتصالاتی هستند که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا در زمان های گذشته سیم ها و هادی ها از پوشش مناسبی برخوردار نبودند، و باید توسط یک محافظ، از هر گونه اسیبی محفوظ می ماندند.

پس از احداث ساختمان، اولین مسئله ای که مهندسان به آن توجه نشان میدهند، استفاده از لوله های برق و اتصالاتی همچون زانو لوله برق است. برای این که بدانیم باید در کدام قسمت از سیم کشی ساختمان از زانو لوله برق استفاده نماییم، نیاز به نقشه طراحی شده از مسیر لوله های برق خواهیم داشت.

طراحی نقشه برای لوله کشی مسیر های سیم کشی شده برق بسیار مهم است. با استفاده از نقشه مهندس می تواند تصمیم بگیرد به چه نوع اتصالاتی در طول مسیر سیم کشی نیاز دارد. مثلا می داند باید به چه تعداد زانو لوله برق خریدار نماید، یا بوشن لوله برق در چه مسیر هایی نیاز است، آیا لازم است در برخی مسیر ها از زانو درب دار و سه راهی درب دار استفاده شود؟

چه نوع اتصالاتی مناسب برای لوله برق آلومینیومی است؟ لوله های گالوانیزه به چه اتصالاتی نیاز دارند؟ و …. . پس با این تفاسیر باید بگوییم داشتن نقشه طراحی لوله کشی بسیار اهمیت دارد.

 

انواع مختلف زانو لوله برق کدامند؟
برای این که بتوانیم لوله های برق را در قسمت هایی بین دیوار و سقف، یا دیوار و کف عبور دهیم، نیاز به زانویی خواهیم داشت. زیرا لوله ها قابلیت خم شدن ندارن، یا اگر چنین قابلیتی داشته باشند این کار بسیار زمان بر است. پس بهترین ایده، استفاده از زانو لوله برق در چنین مکان هایی می باشد.

زانو ها بسته به نوع جنس، سایز، و حتی سلیقه برق کار برای استفاده از آنها، متنوع هستند. البته برخی از زانوها را نمی توان در محیط های خاص استفاده کرد. لازم است ابتدا در مورد انواع مختلف زانو های لوله برق اطلاعات به دست آوریم، تا راحت تر از آنها در محیط مورد نظر استفاده کنیم.

انواع زانو لوله برق عبارتند از:
زانوی برق پلی آمید عصایی یا یک سر بلند
زانوی برق کوتاه پلی آمید
زانوی عصایی یا یک سر بلند upvc
زانوی کوتاه upvc
این نکته را در مورد زانو های لوله برق در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نمی توان از زانو های پلی آمید برای اتصال لوله های پی وی سی استفاده کرد. زیرا این زانو ها برای این دسته از لوله ها مناسب نیستند. پس هر لوله برقی، اتصالات و زانوی مورد نظر خود را نیاز دارد.

 

زانو لوله برق پلی آمید  و pvc عصایی یا یک سربلند
این نوع از زانو های لوله برق، با زانو های پلی آمید کوتاه یک خصوصیات را دارا هستند. اما همانطور که از نام این زانو ها مشخص است، یک سر آنها بلندتر از سر دیگر است. برای همین به این زانوها، زانو لوله برق عصایی نیز می گویند. معمولا این دسته از زانو ها را در سایز های ۱۳ و ۱۶ به صورت عصایی و در سایز ۲۱ به صورت کوتاه تولید می کنند.

نوع دیگری از زانو های عصایی، زانو هایی هستند که برای لوله های پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل از زانو لوله برق از نظر متریال خیلی متنوع هستن. رنگ، کیفیت، جنس و … در این مدل از زانو ها خیلی متنوع و مختلف است.

زانو برق کوتاه پلی آمید و pvc
زانو های لوله برق کوتاه، معمولا از جنس پلاستیک قابل اشتعال تولید میشوند. هر دو طرف این زانو ها به یک اندازه بوده و از سمت داخل، چهار پیچ برای نگهداری لوله برق دارند. این نوع از زانو ها برای لوله های برق مختلفی استفاده می شوند. اما لوله های برق پی وی سی زانو های کوتاه مخصوص به خود را دارند.

این زانو های کوتاه پی وی سی نسوز هستند و هر دو طرف آنها همچون زانو های کوتاه پلی آمید به یک اندازه است. زانو لوله برق یو پی وی سی را در سایز های متنوعی همچون ۱۳،۱۶،۲۱ و ۲۹ طراحی و تولید می کنند. البته این زانو ها دست سایز هستند اما نمونه های بالاتر آنها را با استفاده از دستگاه های اتوماتیک تولید و به بازار عرضه می کنند.

منبع : caspianpipe

زانو لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.